.:

11 Temmuz 2018 Çarşamba

Dalida


Dalida, son zamanlarda izlemekten büyük keyif aldığım filmlerden biri oldu. Aslında içinde güzel müzik olan filmleri genelde severim ya.

Film, Kahire'de doğan, Fransızca, İspanyolca, Arapça, İbranice, Almanca ve İtalyanca şarkıları olan müzik ikonu Dalida'nın gerçek öyküsüne dayanıyor. 55 altın plak sahibi Dalida'nın yaşamı, gel gitli aşk hayatı, müziği, sıkıntıları ve ölümü...Dalida'nın şarkılarının bazıları Türkçeye'de çevrildi. Aslında o şarkılarla büyüdük bizler. Palavra Palavra mesela...ama asıl olarak o şarkıları dinlesem de söyleyeni merak etmediğim için hayıflandım açıkcası. Bu kadar üne ve başarıya karşın çok mutsuz bir kadınmış Dalida. Yönetmenle yapılan bir söyleşi çok güzel özetlemiş durumu aslına;

"Benim anlatmam gereken sadece bir kadının öyküsü değildi; aslında mutluğu hiç bulamamış bir kadının öyküsünü anlatmalıydım. Dalida’nın kendisinin de anısının da hakkını vermeliydim. İnsanların onun gerçekte kim olduğunu anlamalarını ve son umutsuz hareketini de affetmelerini istedim. Talihsizliğinin kurbanı olmuştu Dalida, Şöyle ki pek de modern olmayan zamanlarda yaşayan modern bir kadındı. Eğer dünyaya 25 yıl daha geç gelmiş olsaydı, evlenmese de bebeğini doğurabilir ya da sağlıksız koşullardaki kürtaj nedeniyle kısır kalmayabilirdi. Genç erkekleri seven bir kadın olabilir ve kimin ne diyeceği önemli olmayabilirdi. O zaman – belki – intihar edecek kadar çaresiz ve mutsuz olmazdı."


Film orjinalinde 3 saatmiş. Tamamını izlemek isterdim ben.


Yorumları Göster:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder