.:

13 Mayıs 2022 Cuma

Satranç Müzesi

Ankara gezimizden bir müze var bu kez fotoğraf günümde. Gökyay Vakfı satranç Müzesi. Ankara'da nereler gezilir diye bakarken nette gördüm. denis santranç oynuyor, onun ilgisini çeker diye gezilecek yerler arasına ekledim ben de. 

Müze, Altındağ Hamamönü'nde. Zaten biz o civarı gezmiştik ulaşım çok kolay oldu. Kale'den çıkıp çarşı içinden geçince kısa sürede varmıştık. Bu arada müze pek bilinmiyor. Resim Heykal Müzesi'nde burayı sorduğumuzda görevli hiç duymadığını söylemişti. Satranç Müzesi'ndeki görevli ise oraya bağlı olduklarını, bilmeleri gerektiğini. Neyse biz bulduk sonuçta...

Hem sanatsal inanılmaz ince oyma takımlar var koleksiyonda hem de tematik. Savaş teması mesela, çizgi film, politik komik takımlar var. Bir anda 700 takıma bakmak insanda biraz fazla yükleme yapsa da görülmeye değer diye düşünüyorum.

Müzede 110 ülkeden 710 satranç takımı vardı. Dünyanın en büyük koleksiyonuymuş. Müzenin kurucusu Akın Gökyay. Bu koleksiyonu ile 2012 yılında Guinness rekorlar kitabı'na girmiş. Özel olduğu için müzekart geçmiyor. Ama 15 liraydı giriş ücreti.
Bu kez cep telefonu çekimleri de var. Kapalı alanda obje çok olunca cepten çekim kolayıma geldi.

 

Yorumları Göster:

20 yorum:

 1. Satranç takımlarının hepsi birbirinden ilginç ve güzel. Müzenin olduğu bina da oranın tarihi dokusuna uygun bir binada sergilenmiş. Bir gün o taraflara yolum düşerse müzeyi görmek isterim. Çok teşekkürler.
  Schachnovelle - The Royal Game isimli bir film vardı ne zamandır çıkmasını bekliyordum. Çıkmış. ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha o kadar güzelleri vardı ki. Buraya almak mümkündeğil tabi ki. Seviyorsan kaçırma bu müzeyi. Gerçekten güzeldi. Filmi duymadım bakayım. Teşekkürler

   Sil
  2. Film satrançla ilgili diye yazmıştım :) Son yazıya uğradım ama yorum kutusu açılmadı. Tekrar uğrarım :)

   Sil
  3. Yorum sıkıntısının nedenini anlamadım. Evet birkaç arkadaş yazmış

   Sil
 2. Özel müze olunca fark ediyor. Sanırım tanıtımı yeterince yapılmıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında teması nedeniyle ilgi çekici bir müze. bilenler geziyordur mutlaka diye düşünüyorum. Ama bir başka müzenin görevlisinin bilmemesi absürt geldi bana. Navigasyonla bulduk burayı.

   Sil
 3. KIskandım şuan,yıllarca yolun karşısındaki çarşıda dükkan işlettim,Anadolu Medeniyetleri Müzesinin yanı başındaydım ancak bir kez bile gidip görmedim hiç birini,belki de nasılsa buradayım giderim bir ara düşüncesinden olsa gerek,oysa gidip görmek lazımmış

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediğiniz gibi biraz buralardayım nasıl olsa giderim durumu oluyor. Biraz da günlük akışta gezme geri planda kalıyor. bizimkisi gezme odaklı olunca...

   Sil
 4. Bu müzeyi biliyordum ama tabi Ankara'da olduğu için gitmem olası değildi :) Çok zengin bir içeriği varmış. Bu kadar çok içerik olduğunu bilmiyordum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizimkisi de tesadüf oldu. Genelde bir yere gitmeden önce araştırma yaparım googla'dan. vaktimi iyi kullanmak isterim

   Sil
  2. Müze Eğitimi diye bir dersim vardı, onun ödevi için bu müzeyi araştırmıştık oradan biliyorum. Evet, bir yere gitmeden araştırma yapmak pek çok konuda yarar sağlıyor :)

   Sil
 5. ilginç, gideyim buraya, duymamıştım, satranç minnaklıktan beri oynuyorum, lisanslı oyuncu oldum, sonra hakem, sonra antrenör, ama çok para harcatıyor böyle şeyler yaa, turnuvalara gitmek filan :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oooo sende epey ilgiliymişsin bu oyuna o zaman. Deniz seviyor. Ben eskilerde oynadım ama ilerletmedim, dağıtır beni şimdi. Deniz de arada turnuvalara gidiyor ya okul mesafe hepsine pek mümkün olmuyor. O paralı, kalmalı turnuvalar evet pahalı biraz.

   Sil
 6. yaa yorum daptım da acaba geldi mi ki :) anlaşılmıyor artık pek :) spama düşüyor ya :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben spama bakmıyordum düzenli. İyi oldu uyarım bak orada onaylamadığım yorumlar varmış. Kendimi dolu dolu kınıyorum bu dikkatsizliğim için

   Sil
 7. Satranç Müzesini burası olarak değil, genel olarak ilk defa duydum ve çok ilgi çekici:) Burada büyük bir servet yatıyor olmalı:) Böyle özellikli takımların inanılmaz fiyatları oluyor genelde ve 700 adetten bahsetmişsiniz:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım Türkiye'de tek. Servet konusunda senin gibi düşünüyorum. Hatta sonradan müzeyi kuran kişinin bir röportajını okudum, artık eskisi kadar alamadığından bahsetmiş.

   Sil
 8. benim yorum spam da herhaldeee :)

  YanıtlaSil
 9. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 10. Yorumlarda bir sıkıntı var sanırım. Ağaç ev sohbetine yorum yazmak istedim tıklıyorum ama bir türlü yazı yazacağım alan açılmadı :(
  Burda bardaklı olan satranç takımını ve ağaç sehpa üzerindekileri çok sevdim.. :)

  YanıtlaSil