.:

27 Şubat 2018 Salı

Alın Küre Çelinc-8-


DUNKİRK

Darkest Hour ile aynı dönemi anlatan bir film. Hatta sanki iç içe geçmiş iki film diyebiliriz bunlara. 
 
Konusu; İkinci Dünya Savaşı'nda İngiltere, Kanada, Fransa ve Belçika'ya ait müttefik ordularından 400 bin asker, Fransa'nın İngiltere'ye çok yakın Dunkirk bölgesinde Alman Ordusu tarafından karadan tamamen kuşatılmıştır. Almanlar bu askerleri hava bombardımanlarıyla yok etmeyi planlarken, İngiliz Başbakanı Winston Churchill'in yönlendirmesiyle askerleri kurtarabilmek için çok tehlikeli ve savaşın gelişimi açısından hayati önemde bir tahliye operasyonu başlatılır. Film, 2. Dünya Savaşı'nın seyrini etkileyen olaylardan Dunkirk Tahliyesi'ni karadan, havadan ve denizden farklı bakış açılarıyla izleyiciye aktarıyor.

Filmi izlerken gencecik çocukların yaşadığı duyguları o kadar net görebiliyorsunuz ki. Tek düşünebildikleri yaşamak ve oradan kurtulabilmek. Aslında şu aralar sürekli savaşmanın hatta ölmenin ne büyük bir mutluluk olduğunu bas bas bağıranlara seyrettirilmeli. Bir yerde oturup "savaşın" demekle cidden o savaşın içinde olmanın aynı şey olmadığını o kadar net gösteriyor ki...tabiki anlayana.

PHANTOM THREAD

Savaştan sonra 1950'lerin büyüleyici Londra'sında, ünlü terzi Reynolds Woodcock ve kız kardeşi Cyril  Woodcock Ailesi'nin belirgin tarzıyla kraliyet ailesinden film yıldızlarına ve mirasçılardan sosyete kadar ülkenin önde gelenlerini giydirerek İngiliz modasının merkezinde yer almaktadırlar. Kadınlar, müzmin bir bekar olan Woodcock'un hayatından ilham ve dostlukla geçmeye devam ederken Woodcock'un yolu kısa bir zaman içerisinde esin perisi olarak hayatının bütünleyici parçası ve sevgilisi olacak genç ve güçlü bir kadın olan Alma  ile kesişir. Woodcock'un bir zamanlar kontrollü ve planlı olan özenle dikilmiş hayatı aşkla alt üst olacaktır.
Gerçek hikayeden uyarlanan filmde 3 Oscar ödüllü aktör Daniel D ay-Lewis, modacı Charles James'i canlandırıyor.

Açıkcası filmi, dönemin kıyafetleri ve atmosferi için seyredileceklerde öne aldım. Severim o dönemin havasını. Ama aradığımı bulamadım. Çok durağandı. Sıkıldım bile. Konu sanki kopuk işlenmişti.

Yorumları Göster:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder