.:

12 Temmuz 2016 Salı

Okuma Şenliği Yaz


2013 yılından beri sevgili Pınar'ın düzenlediği Okuma Şenliği'ni bu yaz Gül arkadaşımız devraldı. Şenlik bitti diye üzülmüştük ama neyse ki yeniden bizimle. Aslında şenlik başlayalı neredeyse 2 hafta olmuş. Ben tatildi, başka işler derken görmemişim.İlk etapta tüm kitapları hazırlayamadım haliyle. Kısa sürede listemi tamamlayacağım. Genelde kütüphaneden alıp okuduğum için çoğu kitabın sayfa sayısını ve yayınevini veremiyorum. Aldıkça ekleyeceğim.
 
1.Kategori (10 puan): İsminde yaz mevsimini çağrıştıran bir kelime geçen veya olayların yazın geçtiği bir kitap.

Yayla/ Fakir Baykurt/ Adam Yayınları/ 274 sayfa


2.Kategori (10 puan): Adında çoğul eki almış bir sözcük bulunan bir kitap. 

BinbirGece Masalları


3.Kategori (10 puan): İki veya daha fazla yazarın yazdığı bir kitap.

Her yazarın bir öykü yazarak oluşturduğu kitaplar kapsam dışı.4.Kategori (10 puan): İnstagram, facebook gibi sosyal medya üzerinden oluşturulan ortak okuma gruplarının şenlik süresince okuduğu bir kitap.

Yalnız burada dikkat edilecek iki nokta bir o kitabın Temmuz, Ağustos ya da Eylül aylarının birinde  okunacak olması, iki bu grupların aynı kitabı okuyacak olması. Yani yazar ayları ya da temalı kitap etkinliklerinde okuduğunuz kitaplar sayılmıyor.

Şenlik katılımcılarına İnstagram üzerinden Kitap Ağacı’nı facebook üzerinden Kitap & Film Kulübü’nü önerebilirim. 5.Kategori (10 puan): Sizin doğum yılınızdan en az 50 yıl önce vefat etmiş bir erkek yazarın yazdığı öykülerden oluşan kitap.

Ömer Seyfetttin Bütün Eserleri2 / Ömer Seyfettin/ Bilgi Yayınevi/ 162 sayfa


6.Kategori (10 puan): Adında bir yiyecek olan kitap. (Sebze, meyve, yemek vb. olabilir.)
 Vişnenin Cinsiyeti/ Jeannette Wınterson/ İletişim Yayınları/ 176 sayfa

7.Kategori (10 puan): 29 Haziran-30 Eylül tarihleri arasında vefat etmiş yazardan bir kitap. Akıl ve Tutku/ Jane Austen/İş Bankası Yayınları/ 392 sayfa


9.Kategori (10 puan): Ölmeden önce okumanız gereken 1001 kitap listesinden bir kitap.

Kolera Günerinde Aşk/ Gabriel Garcia Marquez/ Can Yayınları/ 395 sayfa


10.Kategori (10 puan): Diziye uyarlanmış bir kitap. (Karışıklık olmasın diye belirteyim The Originals gibi diziden sonra yazılan kitaplar da bu kategoriye dahil.)11.Kategori (10 puan): Kategorilerden bağımsız canınızın istediği bir kitap.
Şüphe Asla Uyumaz/ Arthur Conan Doyle/ Martı Yayınları/429 sayfa

12.Kategori (10 puan): Adında emir kipli sözcük bulunan bir kitap.

Sen Bana Mevsimlerden Söz Et/ Gilbert Sinoue/ Doğan Kitap/ 238 sayfa

13.Kategori (10 puan): Goodreads tarafından 2009 yılından günümüze kadar seçilen en iyi kitaplardan bir kitap. Liste için buraya. Diğer yıllar yan taraftaki menüden seçilebilir. 
Cehennem/ Dan Brown/ Altın Kitaplar/ 496 sayfa

14.Kategori (10 puan): Sanat temalı bir kitap. (Kitabın adında resim, müzik, sinema vb. alana yönelik bir kısım varsa kitap konusuna bakılmaksızın bu kategoriye dahil (Gölgelerin Ressamı, Başucumda Müzik, Ölüm Şarkısı, Şans Müziği  gibi) onun dışında kitabın ana karakterinin sanatçı olduğu ya da yaşamış bir sanatçının otobiyografisi, biyografisi olan eserlerde bu kategoriye dahil.) 

Bir Troia Şarkısı/ Colleen McCullough/ İnkilap/ 454 sayfa


15.Kategori (10 puan): 2016 yılında basılmış bir kitap, yabancı kitapların ülkemizde basılış tarihi dikkate alınacak. Eğer yabancı ülkelerde 2016 yılında basılan bir kitabı o dilde okursanız o da bu kategoriye dahil.

Havvanın Üç Kızı/ Elif Şafak/ Doğan Kitap/ 418 sayfa


16.Kategori (10 puan): Pinuccia'nın Kitapları (Hepimizin severek katıldığı şenliklerin sahibi Pinuccia'nın Kitapları bloğunun sahibi Pınar’ın 2013 Temmuz’undan itibaren başlattığı şenliklerde okuduğu bir kitap. 
Kızımın Katiline Mektuplar/ Cath Staınclıffe/ Yabancı Yayınları/ 306 sayfa (güz okuma şenliği 2015)

17.Kategori ( Her kitap 10 puan iki kitap okunursa ekstra 10 puan toplamda 30 puan): Adınız ve soyadınız baş harfleri başlayan iki kitap. Çift isimli/soyadlı arkadaşlar istediği ismi kullanabilir.
Uzak Tepeler/ Kazuo Ishiguro/ YKY Yayınları/ 161 sayfa
Spartaüs/ Lewis Grassic Gibbon/ Yordam Kitap/ 288 sayfa

Spartaküs/ Lewis Grassic Gibbon/ Yordam Kitap/ 288 sayfa

18.Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 30 puan, toplamda 70 puan): Şimdiye kadar hiç kitabını okumadığınız dört yazardan birer kitap. Yazarların ikisi Türk, ikisi yabancı, ikisi kadın, ikisi erkek olmalı.

Kızıl Kızlar/ Çetin Güzel/ Ozan Yayıncılık/ 216 sayfa
Cuma ya da Pasifik Arafı/ Michael Tournıer/ Ayrıntı Yayınları/ 224 sayfa
O'nun Hikayesi/ Pauline Reage/ Chiviyazilari/ 255 sayfa 
Kalanlar/Tezer Özlü/ YKY/75 sayfa


19.Kategori (Her kitap 10 puan iki kitap okunursa ekstra 30 puan toplamda 50 puan): İsminde eş anlamlı kelime olan iki kitap.

Örneğin: Kırmızı ve Siyah - Kara Saray

(Bu kategoride Dr. gibi kısaltmaları da kabul ediyorum ama yakın anlamlı kelimeler kabul değil.) Önemli not: Arkadaşlar bu kategoride eş anlamlı kelimler çekim eki alırsa kabulüm ama yapım eki alırlarsa ne yazık ki kategoriye uygun olmuyorlar. 


20.Kategori (Her  bir kitap 10 puan tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan toplamda 80 puan) Aşağıya ekleyeceğim ülkelerde doğmuş yazarlardan bir kitap. (Ben seçeneğiniz bol olsun diye sekiz ülke ekledim siz dört tanesini seçeceksiniz.) 

Ülkeler: Kolombiya, Japonya, Arjantin, Avustralya, Portekiz, Fransa, İzlanda, İsveç.

Kötü Saatte/ Gabriel Garcia Marguez/ Can Yayınları/ 176 sayfa (Kolombiya)
Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş/ Jose Saramago/ Merkez Kitaplar/ 206 sayfa (Portekiz)
Kamelyalı Kadın /Alexandre Dumas/ Bilge Yayıncılık/ 270 sayfa (Fransa)
Nils Holgersson'un Serüvenleri/ Selma Lagerlöf/ Cem Yayınevi/ 456 sayfa

21.Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 80 puan): Kendinizin belirleyeceği bir temaya uyan dört kitap.

Kütüphanenin rafları arasında dolanarak seçeceğim kitaplarımı......

Beyoğlu'nun En Güzel Abisi/Ahmet Ümit/Everest Yayınları/568 sayfa
Eskici Dükkanı/ Orhan Kemal/ epsilon Yayınları/ 373 sayfa
Nefes Nefese/ Ayşe Kulin/ Remzi Kitabevi/360 sayfa
Yorumları Göster: