.:

19 Ocak 2015 Pazartesi

Gece Kelebeği/ Perperık-a Söe"Elinizdeki kitapla ilgili olarak size sadece şu kadarını söyleyebilirim: Alın ve okuyun. Okuyup bitirdiğiniz zaman, Haydar Karataş’ın bu romanının,
Yaşar Kemal ve Cengiz Aytmatov’un romanları ayarında bir roman olduğunu
göreceksiniz. Büyük bir insanlık trajedisini roman tadında okumak istiyorsanız,
yine alın, okuyun derim. Hayatta beni üç roman ağlattı. Biri, 1965 yılında, on dokuz yaşındayken okuduğum, John Steinbeck’in Gazap Üzümleri romanı; ikincisi,
dört-beş yıl önce okuduğum ve tanıtımını yaptığım, Robert Sabatier’in İsveç Kibritleri; üçüncüsü ise, şu anda elinizde tuttuğunuz Perperık-a Söe."
Gün Zileli - Yazar


 Nerden duydum bu kitabın adını anımsamıyorum ama konusunu bilmeden elime aldım. Okuma Şenliği'nin 'hiç okumadığınız bir yazardan kitap' kısmı içindi. Daha kitabın ilk sayfalarından itibaren "neden bu kitabı ben duymamışım" diye hayıflana hayıflana okudum.

Kitap, küçük bir kürt kızının dilinden 1938'de yaşanan Dersim olaylarını anlatıyor. Ama sadece 38'le kısıtlı kalmıyor. Dönem dönem yaşanan sürgünler, yoksulluk ve en önemlisi de açlık...O kadar sade bir dille anlatılmış ki olayları tarih anlamında bilseniz bile inanamıyorsunuz yaşananlara. Mesela küçük bir çocuğun ıslak çamuru yemesi, sonunda ölüm olabildiği halde gülüng denen bir otla açlığın giderilmeye çalışılması..

Gün Zileli aslında ilk cümlesinde özetlemiş kitabı. Alın ve okuyun...
 
Yorumları Göster: