.:

2 Aralık 2013 Pazartesi

Geceyarısı Çocukları


Hintli yazar Salman Rüşdi'nin romanı. Romanın kahramanı 15 Ağustos 1947'de tam geceyarısı doğan Salim Sina. Salim'in ve o gece doğan 1001 çocuğun çok özel güçleri vardır. Kitapta Salim Sina'nın doğumu, yaşantısı, ailesi, Hindistan-Pakistan savaşı sırasında tüm ailesini kaybetmesi işleniyor.

Masalsı bir anlatımı olan kitap, Hindistan'ın savaş yıllarını, Batı'dan etkilenmelerini aktarıyor okuyucuya. Okuması oldukça zor bir kitap bence. Zaman zaman konudan koptuğumu itiraf etmeliyim. Dönüp bu neydi diye bakmak durumunda kaldım.....Hem yazılar  küçük (ben genelde geceleri okurum ve beni fazla zorladı bu durum) hem de zaman atlamaları çok fazla. Bendeki baskı 2000 yılına ait. 2006 yılında yazar yeniden  önsöz yazmış ve kitaptaki bazı düzeltmelerden bahsetmiş hatta...Burada yer veriliyor buna...Yorumları Göster:

2 yorum:

  1. konusu oldukça ilginçmiş.hintli bir yazarın kitabını hiç okumadım ,eksik hissettim kendimi:(ayrıca okuma şenliğine katılanları da çok kıskanıyorum:((keşke bende okuyabilsem...şimdilik sadece yds sorularını okuyabiliyorum...

    YanıtlaSil
  2. bir ara elime geçmişti benimde ama baktım o sürede okuyamayacağım geri vermiştim:) misafirlikte alınca öyle oluyor:)

    YanıtlaSil