.:

2 Ağustos 2011 Salı

Sıcaklar ve gri su uygulaması

Devrim boruların yerini değiştirip dururHavalar uzun süredir çok sıcak. Sadece bizler ve küçük dostlarımız değil doğa için de fazla bu sıcaklar bence. Haftalardır yağmur yağmadı. Biz de dayanıyoruz şebeke suyuna.

Bu arada bizim burada kuyu olayı olamıyor malesef. Su çıkmıyormuş. Karşımızda otobüs garajı var araştırmışlar su bulmuşlar ama çok yetersizmiş. Biraz yukarımızda Dokuz Eylül'ün Tınaztepe Kampüsü var. Oradada hala çıkarmaya çalışıyorlarmış...

Neyse daha önce de yazmıştım. Biz kullandığımız her suyu yeniden değerlendiriyoruz. Mutfak yaptırırken ikinci bir hat döşettim borularla su direk bahçeye akıyor. Geçen yıl da Devrim banyomuza bir boruluk delik deldi. (Yukarıdaki resimde de görülüyor) Duş suları da yine borularla bahçeye gidiyor direkt. Üst katımızında banyo suları üst bahçemizi suluyor.Genellikle çamaşır makinasının suyunu da alırım. Merdiven yıkarken falan kullanırım. Olmadı yan arsaya akıyor ki oralara da ağaçlar diktik.
Fotoğraflardan da görülüyor ya mutfağın suyunu verdiğimiz alan inanılmaz yeşil. Ne kadar sulasak da şebeke sulama yeterli olmuyor. Her yaz gelen yüklü fatura da cabası.

Bahçeli evlerde oturanların rahatlıkla yapabileceği bir uygulama bu aslında. Dünya susuzluğa doğru emin adımlarla ilerliyor! Ve bu kuraklığın, kirliliğin tek nedeni biz insanlarız. En sinir olduğumda ne biliyor musunuz? Benim alışverişte evdeki mevcut poşetleri ya da kendi diktiklerimi kullanmamı için ya da suyu bu şekilde değerlendirmemi gereksiz bulan insanların dünyanın S.O.S. vermesini görememesi.....
Yorumları Göster: