.:

6 Ekim 2021 Çarşamba

Simon ve Meşe Ağaçları


 Okuma Şenliği için kadın yazarlardan kitap ararken denk geldim Simon ve Meşe Ağaçları'na. Önceden duyduğum bir yazar değil. Marianne Fredriksson İsveç'li bir yazar. Kitapları genelde İncil hikayelerine dayanıyormuş. Netten biraz araştırayım dedim ama çok bilgi bulamadım yazar hakkında. Sanırım en bilinen kitabı Hanna ve Kızları.

Simon ve Meşe Ağaçları kitabında, meşe ağaçları ile sohbet eden küçük Simon'la tanışıyoruz önce. 2. Dünya Savaşı öncesi zamanlarda başlıyor kitap. Simon'un İsveç'teki okulda en iyi arkadaşı Yahudi İsak oluyor. İsak, daha önce Berlin'de naziler tarafından uğradığı taciz, annesinin  aklını yitirmesi, savaş dönemi psikolojisiyle zor zamanlar geçiren bir çok. Simon'un annesi Karin tarafından kol kanat gerilince daha düzenli bir hayatı olmaya başlıyor.

İlginç ve sürükleyici bir kitap. Çok şey var içinde. Savaş dönemi sıkıntıları, kıskançlık, ailelerin kendi çocukları yerine "keşke benim oğlum simon-isak olsaydı" çelişkisi...Aslında çok güçlü bir karakter olarak tanıdığımız Karin'in içindeki çelişkiler. Evlatlık olduğunu öğrendiğimiz Simon'un belki de hayatının gasp edilmesi... Psikolojik gel gitler. Çok şeyi çok güzel harmanlamış gibi geldi bana. Sevdim ben. 

Bu arada kitabın filmi de varmış. Onu da seyredeceğim bir ara.


Yorumları Göster:

10 yorum:

 1. yazarın adını ben de ilk duydum savaş ve savaş sonrası hikayelerini severim aslında aklımda bulunsun

  YanıtlaSil
 2. Ne yazarı ne kitabı biliyordum ama kitabın konusu ilgimi çekti. Kapağı da ilgi çekici aslında. Böyle eski bir havası var.

  YanıtlaSil
 3. Kuzey Avrupa'da seviliyormuş yazar. Kitaptaki 'Keşke benim oğlum şu olsa' dusuncesi korkutucu. Filmini bulursam kesin izlerim 👍 Teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 4. Tavsiyeye teşekkürler, bilmediğim yazarları okumayı severim.

  YanıtlaSil
 5. ilk kez duyuyorum ama Dünya savaşlarını konu alan kitapları genel olarak etkileyici buluyorum, teşekkürler paylaşım için.

  YanıtlaSil
 6. Tavsiye ve paylaşım için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 7. okuycam bunu duymadım ben de izlerim de :)

  YanıtlaSil
 8. Hanna ve kızları 'nı okumuştum ve sevmiştim. İskandinav ülkelerinin yazarlarını ve dizilerini seviyorum

  YanıtlaSil