.:

20 Ocak 2021 Çarşamba

When Hitler Stole Pink Rabbit/Hitler Pembe Tavşanımı Çaldığında.

 

Son zamanlarda seyrettiğim en güzel filmlerden biri  When Hitler Stole Pink Rabbit/Hitler Pembe Tavşanımı Çaldığında. 

Filmde 1933 Almanya'sındayız. Yahudi bir aile. Baba yazar-gazeteci, anne müzisyen ve 2 çocukları. Hitler'in başa geçtiği seçime 10 gün var. Dostları gazeteci Arthur Kemper'e biran önce ülkeden kaçmasını öneriyor. Birkaç gün sonra ise ailenin de kaçması gerektiği söyleniyor. Sadece bir oyuncak, 2 kitap ve biraz eşya alma hakları var çocukların. 9 yaşındaki Anna ise kararsız kalınca pembe tavşanını geride bırakıyor.

Judith Kerr'in kitabından uyarlanmış film. Savaşın soykırımın çocuk gözüyle anlatımı. Hitler'in yaşattığı soykırımın acı yüzü yok filmde. Azıcık dile getiriliyor tabi ki. Ama asıl olarak çocuk gözüyle evinden uzaklaşmak zorunda kalma, yabancı bir ülkede dil bilmeden yeniden hayata tutunma teması üzerinde duruluyor. Ama o kadar güzel işlenmiş ki insanı hemen sarıyor film.Bu arada tez zamanda bu kitabı da almalı.
 

Yorumları Göster:

7 yorum:

 1. Hemen listeme ekliyorum :) Daha ismini okur okumaz ilgimi çekti. Zaten çocuk ve 2. Dünya Savaşı konulu filmler etkiliyor beni baya.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok severim o tarzı. Çizgibi Pjamalı Çocuk filmi vardı bir de. Ama o işin acı tarafıydı. Beni ağlatan filmlerden biridir.

   Sil
  2. Evet, onun kitabını da okumuştum. Filmler benim gözümde çok nadiren kitapların önüne geçer ama bu filmden kitabından etkilendiğimden daha fazla etkilenmiştim. Kitabı çok daha yalın kalmıştı benim gözümde.

   Sil
 2. hımmm izlenirmiş evet demekkisi madam jojo gibi güzeel ve nazilerle ilgili, çocuk gözüyle :)

  YanıtlayınSil
 3. Güzel bir filme benziyor Netflix e bakayım var mı acaba ☺️

  YanıtlayınSil